Wyposażenie okrętu bojowego


Współczesne okręty bojowe w porównaniu z jednostkami z drugiej wojny światowej wydają się wręcz niedozbrojone. W dodatku dziś mają one znacząco zmniejszoną załogę, dzięki wysokiemu stopniowi automatyzacji.

okręt

W czasach drugiej wojny światowej typowy niszczyciel, najpopularniejsza jednostka bojowa, mógł mieć załogę liczącą od dwustu do trzystu marynarzy. Tymczasem nowa współczesna fregata rakietowa, odpowiednik niszczyciela z II WŚ, może mieć załogę składającą się z zaledwie stu dwudziestu marynarzy. Podstawą odpowiedniego działania okrętu jest układ elektryczny, który zasila energią elektryczną systemy okrętu. Nic zatem dziwnego, że na okrętach stosuje się najlepsze elementy wyposażenia elektrycznego, takie jak Elhand jednofazowe transformatory separacyjne. Mają one przed sobą trudne zadanie. Niezakłóconego zasilania wymagają bowiem wszystkie systemy nawigacyjne, łączności, kierowania ogniem i wykrywania celów powietrznych, morskich, podwodnych i obecnie także lądowych. Zresztą także i działa, systemy CIWS (artyleryjskiej obrony przeciwrakietowej), pionowe wyrzutnie pocisków rakietowych VLS, wyrzutnie torped pop i systemy obsługi śmigłowca pokładowego również wymagają ciągłego dopływu prądu.

03.08.2012. 01:47

Tancrede-szekely.eu

Witajcie prosto z centrum Transylwanii. Zapraszam wszystkich do komentowania naszych wpisów - mam nadzieję, że nie będziecie się tu nudzieć Tancrede
Tancrede Szekely